Texas Instruments / LP2981IM5X-36C
LP2981IM5X-36C
OEM P/N:LP2981IM5X-36C
PROTOTYPE
Package
SC-74A, SOT-753
Price: N/A
Series
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.375V @ 100mA
Current - Output
100mA
Current - Quiescent (Iq)
125 µA
Current - Supply (Max)
1.7 mA
PSRR
63dB (1kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)