LP2981IBP-3.3/NOPB
Texas Instruments OEM P/N:LP2981IBP-3.3/NOPB
rohs compliant IC REG LINEAR 3.3V 100MA 5USMD
18,500 pcs
N/A
5-VFBGA
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series - Output Configuration Positive
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 16V Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 0.37V @ 100mA
Current - Output 100mA Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Current - Supply (Max) 1.7 mA PSRR 63dB (1kHz)
Control Features Enable Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount