LP2951ACMMX-3.3
Texas Instruments OEM P/N:LP2951ACMMX-3.3
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8VSSOP
10,740 pcs
N/A
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series - Output Configuration Positive
Output Type Adjustable (Fixed) Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 30V Voltage - Output (Min/Fixed) 1.235V (3.3V)
Voltage - Output (Max) 29V Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA
Current - Output 100mA Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Current - Supply (Max) 14 mA PSRR -
Control Features Enable Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Supplier Device Package 8-VSSOP