LM5007MMX/NOPB
Texas Instruments OEM P/N:LM5007MMX/NOPB
rohs compliant IC REG BUCK ADJ 500MA 8VSSOP
12,470 pcs
N/A
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
QUICK RFQ
Specifications
Series - Function Step-Down
Output Configuration Positive Topology Buck
Output Type Adjustable Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V Voltage - Output (Max) 73V
Current - Output 500mA Frequency - Switching -
Synchronous Rectifier No Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)