LM43602QPWPRQ1
Texas Instruments OEM P/N:LM43602QPWPRQ1
rohs compliant IC REG BUCK ADJ 2A 16HTSSOP
16,340 pcs
N/A
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
QUICK RFQ
Specifications
Series Automotive, AEC-Q100, SIMPLE SWITCHER® Function Step-Down
Output Configuration Positive Topology Buck
Output Type Adjustable Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.5V Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1V Voltage - Output (Max) 28V
Current - Output 2A Frequency - Switching 200kHz ~ 2.2MHz
Synchronous Rectifier Yes Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)