Texas Instruments / LM4040C10IDCKR
Download Datasheet
LM4040C10IDCKR
OEM P/N:LM4040C10IDCKR
IC VREF SHUNT 0.5% SC70-5
Package
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Series
Reference Type
Shunt
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
15 mA
Tolerance
±0.5%
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
180µVrms
Voltage - Input
Current - Supply
Current - Cathode
125 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)