LM2940S-10/NOPB
Texas Instruments OEM P/N:LM2940S-10/NOPB
rohs compliant IC REG LIN 10V 1A DDPAK/TO263-3
8,860 pcs
N/A
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
QUICK RFQ
Specifications
Series - Output Configuration Positive
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 1V @ 1A
Current - Output 1A Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Supply (Max) 15 mA PSRR 63dB (120Hz)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount