Texas Instruments / LM2940LD-12
Download Datasheet
LM2940LD-12
OEM P/N:LM2940LD-12
IC REG LINEAR 12V 1A 8WSON
Package
8-WDFN Exposed Pad
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
26V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1V @ 1A
Current - Output
1A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Current - Supply (Max)
15 mA
PSRR
66dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C