Texas Instruments / LM2937IMPX-10
Download Datasheet
LM2937IMPX-10
OEM P/N:LM2937IMPX-10
IC REG LINEAR 10V 400MA SOT223-4
Package
TO-261-4, TO-261AA
Price: N/A
Voltage - Input (Max)
26V
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1V @ 500mA
Current - Output
500mA
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Current - Supply (Max)
20 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)