Texas Instruments / LM2937IMP-2.5/NOPB
Download Datasheet
LM2937IMP-2.5/NOPB
OEM P/N:LM2937IMP-2.5/NOPB
IC REG LIN 2.5V 400MA SOT223-4
Package
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
26V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1V @ 500mA
Current - Output
500mA
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Current - Supply (Max)
20 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)