LM2937IMP-12/NOPB
Texas Instruments OEM P/N:LM2937IMP-12/NOPB
rohs compliant IC REG LINEAR 12V 400MA SOT223-4
1,130 pcs
N/A
TO-261-4, TO-261AA
QUICK RFQ
Specifications
Series - Output Configuration Positive
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 26V Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 1V @ 500mA
Current - Output 500mA Current - Quiescent (Iq) 10 mA
Current - Supply (Max) 20 mA PSRR -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TJ) Mounting Type Surface Mount