Texas Instruments / LM2937ESX-12
Download Datasheet
LM2937ESX-12
OEM P/N:LM2937ESX-12
IC REG LIN 12V 500MA DDPAK
Package
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Price: N/A
Series
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
26V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1V @ 500mA
Current - Output
500mA
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Current - Supply (Max)
20 mA
PSRR
Control Features
Protection Features
Mirror-Image Insertion, Over Temperature, Short Circuit, Transient Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)