LM285M-2.5/NOPB
Texas Instruments OEM P/N:LM285M-2.5/NOPB
rohs compliant IC VREF SHUNT 1.5% 8SOIC
10,920 pcs
N/A
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
QUICK RFQ
Specifications
Series - Reference Type Shunt
Output Type Fixed Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage - Output (Max) - Current - Output 20 mA
Tolerance ±1.5% Temperature Coefficient 150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz - Noise - 10Hz to 10kHz 120µVrms
Voltage - Input - Current - Supply -
Current - Cathode 20 µA Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)