Texas Instruments / LM285BYM-2.5/NOPB
Download Datasheet
LM285BYM-2.5/NOPB
OEM P/N:LM285BYM-2.5/NOPB
IC VREF SHUNT 1.5% 8SOIC
Package
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series
Reference Type
Shunt
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
20 mA
Tolerance
±1.5%
Temperature Coefficient
50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz
Noise - 10Hz to 10kHz
120µVrms
Voltage - Input
Current - Supply
Current - Cathode
20 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)