LM2853MH-3.3
Texas Instruments OEM P/N:LM2853MH-3.3
IC REG BUCK 3.3V 3A 14HTSSOP
5,030 pcs
N/A
14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series SIMPLE SWITCHER® Function Step-Down
Output Configuration Positive Topology Buck
Output Type Fixed Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3V Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V Voltage - Output (Max) -
Current - Output 3A Frequency - Switching 550kHz
Synchronous Rectifier Yes Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount Package / Case 14-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)