LM2678T-12
Texas Instruments OEM P/N:LM2678T-12
IC REG BUCK 12V 5A TO220-7
25,500 pcs
N/A
TO-220-7 Formed Leads
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series SIMPLE SWITCHER® Function Step-Down
Output Configuration Positive Topology Buck
Output Type Fixed Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 15V Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V Voltage - Output (Max) -
Current - Output 5A Frequency - Switching 260kHz
Synchronous Rectifier No Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)