Texas Instruments / LM2675MX-12
Download Datasheet
LM2675MX-12
OEM P/N:LM2675MX-12
IC REG BUCK 12V 1A 8SOIC
Package
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Price: N/A
Series
SIMPLE SWITCHER®
Function
Step-Down
Output Configuration
Positive
Topology
Buck
Output Type
Fixed
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
6.5V
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
1A
Frequency - Switching
260kHz
Synchronous Rectifier
No
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)