LM2674N-12
Texas Instruments OEM P/N:LM2674N-12
IC REG BUCK 12V 500MA 8DIP
1,490 pcs
N/A
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series SIMPLE SWITCHER® Function Step-Down
Output Configuration Positive Topology Buck
Output Type Fixed Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 6.5V Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA Frequency - Switching 260kHz
Synchronous Rectifier No Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type Through Hole Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)