Texas Instruments / LM2588S-12
Download Datasheet
LM2588S-12
OEM P/N:LM2588S-12
IC REG MULT CONFIG 12V 5A DDPAK
Package
TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Price: N/A
Series
SIMPLE SWITCHER®
Function
Step-Up, Step-Up/Step-Down
Output Configuration
Positive
Topology
Boost, Flyback, Forward Converter
Output Type
Fixed
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
4V
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
5A (Switch)
Frequency - Switching
100kHz ~ 200kHz
Synchronous Rectifier
No
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)