Texas Instruments / LM25007SD/NOPB
Download Datasheet
LM25007SD/NOPB
OEM P/N:LM25007SD/NOPB
IC REG BUCK ADJ 500MA 8WSON
Package
8-WDFN Exposed Pad
Series
Function
Step-Down
Output Configuration
Positive
Topology
Buck
Output Type
Adjustable
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
42V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
37V
Current - Output
500mA
Frequency - Switching
Up to 800kHz
Synchronous Rectifier
No
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)