LM1086CS-2.85/NOPB
Texas Instruments OEM P/N:LM1086CS-2.85/NOPB
rohs compliant IC REG LIN 2.85V 1.5A DDPAK
20,800 pcs
N/A
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series - Output Configuration Positive
Output Type Fixed Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 27V Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage - Output (Max) - Voltage Dropout (Max) 1.5V @ 1.5A
Current - Output 1.5A Current - Quiescent (Iq) 5 mA
Current - Supply (Max) 10 mA PSRR 72dB (120Hz)
Control Features - Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature 0°C ~ 125°C Mounting Type Surface Mount