Texas Instruments / LM1085IT-12/NOPB
Download Datasheet
LM1085IT-12/NOPB
OEM P/N:LM1085IT-12/NOPB
IC REG LINEAR 12V 3A TO220-3
Package
TO-220-3
Series
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 3A
Current - Output
3A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Current - Supply (Max)
PSRR
60dB (120Hz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
Related Products
LM35DT/NOPB
SENSOR ANALOG 0C-100C TO220-3
View
LM35DT
SENSOR ANALOG 0C-100C TO220-3
View
LM395T/NOPB
TRANS NPN 36V 2.2A TO220-3
LM395T
TRANS NPN 36V 2.2A TO220-3