Texas Instruments / CY74FCT16240ATPACT
Download Datasheet
CY74FCT16240ATPACT
OEM P/N:CY74FCT16240ATPACT
IC BUFFER INVERT 5.5V 48TSSOP
Package
48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width)
Series
74FCT
Logic Type
Buffer, Inverting
Number of Elements
4
Number of Bits per Element
4
Input Type
Output Type
3-State
Current - Output High, Low
32mA, 64mA
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case