Texas Instruments / CD74HC393M96E4
Download Datasheet
CD74HC393M96E4
OEM P/N:CD74HC393M96E4
IC BINARY COUNTR DL 4BIT 14SOIC
Package
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Price: N/A
Series
74HC
Logic Type
Binary Counter
Direction
Up
Number of Elements
2
Number of Bits per Element
4
Reset
Asynchronous
Timing
Count Rate
35 MHz
Trigger Type
Negative Edge
Voltage - Supply
2 V ~ 6 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)