CD74AC240EG4
Texas Instruments OEM P/N:CD74AC240EG4
rohs compliant IC BUFF INVERT 5.5V 20DIP
20,860 pcs
N/A
20-DIP (0.300", 7.62mm)
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series 74AC Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 2 Number of Bits per Element 4
Input Type - Output Type 3-State
Current - Output High, Low 24mA, 24mA Voltage - Supply 1.5V ~ 5.5V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) Mounting Type Through Hole
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm) Supplier Device Package 20-PDIP