74LVCZ16240ADLRG4
Texas Instruments OEM P/N:74LVCZ16240ADLRG4
rohs compliant IC BUFFER INVERT 3.6V 48SSOP
16,340 pcs
N/A
48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series 74LVCZ Logic Type Buffer, Inverting
Number of Elements 4 Number of Bits per Element 4
Input Type - Output Type 3-State
Current - Output High, Low 24mA, 24mA Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) Supplier Device Package 48-SSOP