STMicroelectronics / TS820-600B-TR
Download Datasheet
TS820-600B-TR
OEM P/N:TS820-600B-TR
SCR 600V 8A DPAK
Package
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Series
Voltage - Off State
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max)
5 A
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Current - Hold (Ih) (Max)
5 mA
Current - Off State (Max)
5 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
70A, 73A
SCR Type
Sensitive Gate
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C