STMicroelectronics / T810-600B
Download Datasheet
T810-600B
OEM P/N:T810-600B
TRIAC SENS GATE 600V 8A DPAK
Package
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Series
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
8 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
80A, 84A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
15 mA
Configuration
Single
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)