STMicroelectronics / T435-600T
Download Datasheet
T435-600T
OEM P/N:T435-600T
TRIAC ALTERNISTOR 600V 4A TO220
Package
TO-220-3
Series
Snubberless™
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
30A, 31A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Configuration
Single
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)