STMicroelectronics / STTH30R04G-TR
Download Datasheet
STTH30R04G-TR
OEM P/N:STTH30R04G-TR
DIODE GEN PURP 400V 30A D2PAK
Package
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Series
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Current - Average Rectified (Io)
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.45 V @ 30 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
100 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F
Grade
Qualification
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Supplier Device Package
D2PAK
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C