STTH10R04B-TR
STMicroelectronics OEM P/N:STTH10R04B-TR
rohs compliant DIODE GEN PURP 400V 10A DPAK
14,200 pcs
N/A
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series - Technology Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V Current - Average Rectified (Io) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 10 A Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 40 ns Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F - Grade -
Qualification - Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Supplier Device Package DPAK
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)