STPS3H100UF
STMicroelectronics OEM P/N:STPS3H100UF
rohs compliant DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMBFLAT
21,340 pcs
N/A
DO-221AA, SMB Flat Leads
QUICK RFQ
Specifications
Series - Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V Current - Average Rectified (Io) 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 840 mV @ 3 A Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) - Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 100 V
Capacitance @ Vr, F - Grade -
Qualification - Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-221AA, SMB Flat Leads Supplier Device Package SMBflat
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)