STMicroelectronics / STPS30SM60CR
Download Datasheet
STPS30SM60CR
OEM P/N:STPS30SM60CR
DIODE ARR SCHOTT 60V 15A I2PAK
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
625 mV @ 15 A
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)
Current - Reverse Leakage @ Vr
65 µA @ 60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)