STPS20SM120SR
STMicroelectronics OEM P/N:STPS20SM120SR
rohs compliant DIODE SCHOTTKY 120V 20A I2PAK
20,510 pcs
Specifications
Series ECOPACK®2 Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V Current - Average Rectified (Io) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 890 mV @ 20 A Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) - Current - Reverse Leakage @ Vr 210 µA @ 120 V
Capacitance @ Vr, F - Grade -
Qualification - Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA Supplier Device Package I2PAK
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)