STPS20M60CR
STMicroelectronics OEM P/N:STPS20M60CR
rohs compliant DIODE ARR SCHOTT 60V 10A I2PAK
10,260 pcs
Specifications
Series - Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 570 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 65 µA @ 60 V Operating Temperature - Junction 150°C (Max)