STPS20120CR
STMicroelectronics OEM P/N:STPS20120CR
rohs compliant DIODE ARR SCHOTT 120V 10A I2PAK
25,290 pcs
N/A
TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
QUICK RFQ
Specifications
Series - Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 120 V Operating Temperature - Junction 175°C (Max)