STMicroelectronics / STM32L152C6U6A
Download Datasheet
STM32L152C6U6A
OEM P/N:STM32L152C6U6A
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48UFQFPN
Package
48-UFQFN Exposed Pad
Series
STM32L1
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
37
Program Memory Size
32KB (32K x 8)
EEPROM Size
4K x 8
RAM Size
16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)