STMicroelectronics / STM32L151CCT6TR
Download Datasheet
STM32L151CCT6TR
OEM P/N:STM32L151CCT6TR
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48LQFP
Package
48-LQFP
Series
STM32L1
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O
37
Program Memory Size
256KB (256K x 8)
EEPROM Size
8K x 8
RAM Size
32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 14x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)