STM32L081KZT6
STMicroelectronics OEM P/N:STM32L081KZT6
rohs compliant IC MCU 32BIT 192KB FLASH 32LQFP
23,720 pcs
N/A
32-LQFP
QUICK RFQ
Specifications
Series STM32L0 DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M0+ Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 32MHz Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT Number of I/O 25
Program Memory Size 192KB (192K x 8) Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 6K x 8 RAM Size 20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)