STMicroelectronics / STM32L073CZT3
Download Datasheet
STM32L073CZT3
OEM P/N:STM32L073CZT3
IC MCU 32BIT 192KB FLASH 48LQFP
Package
48-LQFP
Series
STM32L0
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O
37
Program Memory Size
192KB (192K x 8)
EEPROM Size
6K x 8
RAM Size
20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b; D/A 2x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)