STMicroelectronics / STM32L071K8U6
Download Datasheet
STM32L071K8U6
OEM P/N:STM32L071K8U6
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32UFQFPN
Package
32-UFQFN Exposed Pad
Series
STM32L0
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O
23
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
EEPROM Size
3K x 8
RAM Size
20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)