STMicroelectronics / STM32L062K8T6
Download Datasheet
STM32L062K8T6
OEM P/N:STM32L062K8T6
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 32LQFP
Package
32-LQFP
Series
STM32L0
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O
27
Program Memory Size
64KB (64K x 8)
EEPROM Size
2K x 8
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b; D/A 1x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)