STM32L052C8T6
STMicroelectronics OEM P/N:STM32L052C8T6
rohs compliant IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48LQFP
14,240 pcs
N/A
48-LQFP
Speed 32MHz Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT Number of I/O 37
Program Memory Size 64KB (64K x 8) Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 2K x 8 RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V Data Converters A/D 10x12b; D/A 1x12b
Oscillator Type Internal Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)