STM32L031G6U7STR
STMicroelectronics OEM P/N:STM32L031G6U7STR
rohs compliant IC MCU 32BIT 32KB FLASH 28UFQFPN
4,520 pcs
N/A
28-UFQFN
Speed 32MHz Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT Number of I/O 21
Program Memory Size 32KB (32K x 8) Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8 RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V Data Converters A/D 10x12b
Oscillator Type Internal Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)