STMicroelectronics / STM32L031C6T6
Download Datasheet
STM32L031C6T6
OEM P/N:STM32L031C6T6
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP
Package
48-LQFP
Series
STM32L0
Core Processor
ARM® Cortex®-M0+
Speed
32MHz
Connectivity
I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O
38
Program Memory Size
32KB (32K x 8)
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 10x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)