STM32L011F3P6
STMicroelectronics OEM P/N:STM32L011F3P6
rohs compliant IC MCU 32BIT 8KB FLASH 20TSSOP
24,240 pcs
N/A
20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Speed 32MHz Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT Number of I/O 16
Program Memory Size 8KB (8K x 8) Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8 RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V Data Converters A/D 9x12b
Oscillator Type Internal Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount Package / Case 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)