STM32L011D3P6
STMicroelectronics OEM P/N:STM32L011D3P6
rohs compliant IC MCU 32BIT 8KB FLASH 14TSSOP
29,980 pcs
N/A
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
QUICK RFQ
Specifications
Series STM32L0 DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M0+ Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 32MHz Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Number of I/O 11
Program Memory Size 8KB (8K x 8) Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8 RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.65V ~ 3.6V Data Converters A/D 4x12b
Oscillator Type Internal Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)