STGP19NC60S
STMicroelectronics OEM P/N:STGP19NC60S
rohs compliant IGBT 600V 40A 130W TO220
22,030 pcs
N/A
TO-220-3
QUICK RFQ
Specifications
Series PowerMESH™ IGBT Type -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.9V @ 15V, 12A
Power - Max 130 W Switching Energy 135µJ (on), 815µJ (off)
Input Type Standard Gate Charge 54.5 nC
Td (on/off) @ 25°C 17.5ns/175ns Test Condition 480V, 12A, 10Ohm, 15V