STF13NM50N
STMicroelectronics OEM P/N:STF13NM50N
rohs compliant MOSFET N-CH 500V 12A TO220FP
15,020 pcs
N/A
TO-220-3 Full Pack
Price: N/A
QUICK RFQ
Specifications
Series MDmesh™ II FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc) Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 320mOhm @ 6A, 10V Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 960 pF @ 50 V FET Feature -
Power Dissipation (Max) 25W (Tc) Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)