STD7NS20T4
STMicroelectronics OEM P/N:STD7NS20T4
rohs compliant MOSFET N-CH 200V 7A DPAK
12,430 pcs
N/A
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
QUICK RFQ
Specifications
Series MESH OVERLAY™ FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide) Drain to Source Voltage (Vdss) 200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc) Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 400mOhm @ 3.5A, 10V Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 10 V Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 540 pF @ 25 V FET Feature -
Power Dissipation (Max) 45W (Tc) Operating Temperature 150°C (TJ)